Dünyada keşfedilecek o kadar çok şey var ki. Burada onlardan bazıları hakkında bilgi paylaşımında bulunuyoruz.

Ulu Önder Atatürk’ün liderliğinde zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşımız sonunda, işgalci ülkelerle yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu niteliğinde olan Lozan Anlaşması’na ithafen inşa edilen Lozan Anıtı, Edirne’nin Karaağaç bölgesinde Trakya Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alıyor. Lozan Anlaşması ile savaş tazminatı olarak Türk topraklarına geri katılan Karaağaç’ta bulunmasıyla da anlam kazanan anıt, ülkemizde Lozan Zaferi’ne adanmış ilk simgesel yapı olma özelliğini taşıyor.

Mathematikum, matematiğe yepyeni bir pencereden bakmak üzere tasarlanmış bir oluşum. 170’den fazla etkileşimli obje ve etkinlik platformları sayesinde oyun oynayarak ve düşünerek matematiğin gizemli dünyasını keşfetme fırsatı sunuyor.

Londra’nın saymakla bitmeyen özelliklerinden biri de tüm dünyada hem çocuklar hem de yetişkinler için fantastik bir fenomen haline gelen Harry Potter filmlerine de ev sahipliği yapması.

Sokakları, köprüleri, tarihi binaları, tren istasyonları ile Harry Potter hikayelerinin geçtiği mekanlar arasında ilerleyen bu özel yürüyüş rotası, sihirli bir dünyanın kapılarını aralıyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil olan Meteora, büyüleyici coğrafik yapısı ve bu yapıyı görsel bir şölene dönüştüren, kayaların üzerine inşa edilmiş manastırlarıyla okul gezilerimizin en etkileyici uğrak yerlerinden biri.
Türkçe’de adı “havada asılı” anlamına gelen Meteora bölgesi Yunanistan’ın orta kesiminde yer alıyor. Bölgede yer alan manastırlar, tüm bölgeye hakim yükseklikteki doğal kaya sütunları ve tepe benzeri yuvarlak kaya oluşumları üzerine inşa edilmişler. Kapadokya ile benzer bir yapıda olan bölgede, su ve rüzgarın şekillenmesi sonucu oluşan geniş oturumlu kumtaşı kayalık tepeler aynı zamanda kolay işlenebilen bir yapı taşı halini almış.

Atomium, 1958 yılında düzenlenen Brüksel Dünya Fuarı’nın ana sergi alanı olarak inşa edildi. 50’li yılların futuristik ruhunun bir yansıması olan yapı ilk planda fuar bitiminde kaldırılacaktı. Ancak o kadar ilgi gördü ve beğenildi ki popülaritesi ve başarısı ile kısa süre sonra önce Brüksel’in sonra da dünyanın en önemli simgesel yapılarından biri haline geldi.