Skola Travel Okul Gezileri - Blog Başarılı okul gezisi nasıl planlanır

Okul Gezilerinizi Başarıya Ulaştırmanın Temelleri

Başarılı bir okul gezisi, basit bir fikir tohumu ile başlar. Yapılması gereken şey  o fikir tohumunu alıp en ince detaylarına kadar planlanmış, eğitim hedefleriyle uyumlu bir gezi akışına dönüştürmektir.

Bir sonraki ya da ilk okul gezinizi planlarken, o basit fikir tohumunu nasıl ortaya çıkartabileceğiniz konusunda siz sevgili öğretmenlerimize ilham verecek , basit ama faydalı bir başvuru kaynağı hazırlamaya çalıştık.

Başarılı bir okul gezisi ne demektir?

Her okul gezisi benzersizdir. Her biri farklı hedefler ve kazanımlar içerir. Öğrencilerinizin yeşil ile iç içe, dokunarak ve gözlemleyerek çevre bilinci elde ettikleri bir doğa gezisinin kazanımları farklıdır. Bir planetaryum içinde geniş kapsamlı sunumlar ve anlatımlar içeren, fizik, bilim ve teknolojinin temellerini kavradıkları bir gezinin kazandıracakları ise başkadır.

Başarılı bir okul gezisi, öğrencilerin geleneksel sınıf ortamında edinemeyecekleri özelleştirilmiş bir deneyimle, belirlenen bir eğitim konusunda derin bir kavrayış geliştirmelerini sağlar.

Bir okul gezisi nasıl başarılı olur?

Öğretmenler için bir okul gezisini başarılı kılmanın anahtarı, çıkılacak yolculuğun verilen eğitimin hangi alanlarını kapsayacağı ve öğrencilerin sınıflarına ne tür bir bilgi birikimi ile dönmeleri istendiği konularında net hedefler belirlemektir.

Müfredatınızı, işleyeceğiniz üniteleri inceleyerek ana başlıklar belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Bunların içinden sınıf ortamındaki teorik aktarımın yetersiz kalabileceği konuları ya da yerinde bir deneyimle desteklenmesi gereken önemde olanları çıkararak bir kısa liste belirlemeniz faydalı olacaktır. Bu sayede geziden tam olarak ne elde edeceğiniz ve sınıfta verdiğiniz eğitime nasıl bir katkı sağlayacağı konusunda açık bir fikriniz olabilir.

Okul gezisi planlamaya nereden başlamalı?

Başlangıç noktası her zaman geziden beklentilerin netleştirilmesidir. Daha sonrasında ne kadar bir uzaklığa gidilebileceği, yolculuğa çıkmaya uygun zamanın ne olduğu, kaç öğrenci ve öğretmenin geziye katılabileceği gibi kriterlerin belirlenmesi gerekir.

Bu kriterler size sunduğumuz gezi önerilerini incelerken, seçeneklerin uygunluğunu değerlendirmedeki kıstaslarınız olacaktır. Hepsinden önemlisi gezi seçeneklerinin içerik olarak belirlediğiniz hedef ve kazanımlara uygun olarak yeniden düzenlenmesini bu kriterler ile sağlayabilirsiniz.

Okul gezinizi planlarken sizi başarıya götürecek en önemli etkenlerden birinin de farklılık yaratmak olduğunu unutmayın.

Nasıl farklılık yaratılabilir?

Her sene sürekli aynı gezileri tekrar etmek farklılık getirmeyecektir. Elbette kazanımları net olan, test edilmiş ve yeniden deneyimlenmeyi hak eden birçok gezi rotası bulunuyor. Ancak benzer kazanımların birçok farklı gezi rotasıyla da elde edilebileceğini unutmamalısınız. Yenilikleri göz ardı ederseniz çok daha başarılı bir okul gezisi gerçekleştirme fırsatını da tepiyor olabilirsiniz.

Daha önce gidilen bir rotaya yeni bir durak eklemek, gezi öncesi ve gezi sırasında öğrencilerinizin belirlediğiniz hedef konu ile etkileşimlerini güçlendirecek yeni aktiviteler planlamak farklılık yaratmak adına size yardımcı olacaktır.

Yola kimle çıkmalısınız?

O küçük fikir tohumunu, büyük ve faydalı bir okul gezisine dönüştürürken en önemli adımlardan biri de çalışacağınız gezi firmasına karar vermektir. Belirlediğiniz kazanımların öğrencileriniz tarafından tam olarak edinilmesini sağlayacak içeriklerin geliştirilmesinde, sizinle birlikte çalışan gerçek bir takım arkadaşı edinmelisiniz.

Bir dili geliştirmek, bir kültürü tanımak, tarihi daha iyi incelemek, doğal oluşumları yerinde görmek ya da bunların çeşitli bileşimlerinden oluşan kapsamlı bir gezi planı ortaya çıkarmak için çalışacağınız gezi firması en önemli partneriniz olacaktır. Gezi sürecine sıra dışı ve farklı etkinliler katarak öğrencilerinizin insanlar, mekanlar ve kültürler ile daha derin bir etkileşime girmesini sağlamak çalıştığınız firmanın size en büyük katkısı olacaktır.

Çalışacağınız gezi firmasını belirlemenin büyük bir karar olduğunun farkındayız. Skola Travel olarak tek amacımız size bu yükün altından en iyi kararı alarak çıkmanız konusunda destek olmaktır. Bizimle yola çıkabilirsiniz.