Skola Travel Okul Gezileri - Lozan Anıtı Karaağaç Edirne Blog

Kurtuluşun tapusu Lozan’a adanmış bir özgürlük anıtı

Ulu Önder Atatürk’ün liderliğinde zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşımız sonunda, işgalci ülkelerle yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu niteliğinde olan Lozan Anlaşması’na ithafen inşa edilen Lozan Anıtı, Edirne’nin Karaağaç bölgesinde Trakya Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alıyor. Lozan Anlaşması ile savaş tazminatı olarak Türk topraklarına geri katılan Karaağaç’ta bulunmasıyla da anlam kazanan anıt, ülkemizde Lozan Zaferi’ne adanmış ilk simgesel yapı olma özelliğini taşıyor.

Bitişiğindeki Milli Mücadele ve Lozan Müzesi’nin yanı sıra tüm zorluklara rağmen müzakere sürecinde büyük bir başarıya imza atan İsmet İnönü’nün büstünün de yer aldığı meydanıyla bir kompleks niteliğindeki alanda milli mücadele ruhu kusursuz bir biçimde sergileniyor.

Lozan Anıtı üç yüksek sütundan oluşuyor. Birincisinin yüksekliği Türkiye’nin enlem boylam değerleri olan 36.45 metredir ve Anadolu’yu sembolize eder. İkincisi 31.95 metredir ve Trakya’yı simgelemektedir. Üçüncüsü ise 17.45 metre uzunluğu ile Karaağaç’ın simgesidir.

Anıt heybeti ve zarifliği bir arada barındıran tasarımı ile göz alıcı bir görsellik sunuyor. Yerden göğe doğru yükselen üç sütunu tam ortalarında yer alan bir çember birbrine bağlıyor. Bu birleştirici çember fonksiyonundan da anlaşılabileceği milli birliği temsil ediyor. Çemberin üzerinde ise bir elinde barış güvercini diğer elinde ise Lozan Anlaşması belgesini tutan bir genç kız figürü duruyor. Bu simgelerin bütünü gelecek nesillere barışın ancak adalet, hukukun üstünlüğü ve iyi niyet ile sağlanabileceğini anlatıyor.

1998’de hayata geçirilen proje bugün Edirne’nin en çok ziyaretçi alan noktalarından biri. Simgelediği değerler ve Cumhuriyet tarihimizdeki önemi ile Lozan Anıtı, tüm öğrencilerimiz için çok değerli kazanımlar sağlayan bir deneyim sunuyor.

Skola’yla keşfedin.

LOZAN ANITI’NI GÖREBİLECEĞİNİZ OKUL GEZİLERİMİZ.