Skola Okul Turları - Manastır Kalambaka Selanik Okul Turu Kalambaka Meteora

Meteora – Havada Asılı Bir Dünya

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil olan Meteora, büyüleyici coğrafik yapısı ve bu yapıyı görsel bir şölene dönüştüren, kayaların üzerine inşa edilmiş manastırlarıyla okul gezilerimizin en etkileyici uğrak yerlerinden biri.

Türkçe’de adı “havada asılı” anlamına gelen Meteora bölgesi Yunanistan’ın orta kesiminde yer alıyor. Bölgede yer alan manastırlar, tüm bölgeye hakim yükseklikteki doğal kaya sütunları ve tepe benzeri yuvarlak kaya oluşumları üzerine inşa edilmişler. Kapadokya ile benzer bir yapıda olan bölgede, su ve rüzgarın şekillenmesi sonucu oluşan geniş oturumlu kumtaşı kayalık tepeler aynı zamanda kolay işlenebilen bir yapı taşı halini almış.

11. yüzyılda bölgeye gelen Hristiyan toplulukları önce mağaralardan oluşan yeraltı şehirlerinde yaşamaya başlamışlar. Daha sonraları bölgede sürekli devam eden savaş ve karışıklık ortamında güvenlik için daha yükseklere çıkma ihtiyacı duymuşlar. Bu amaçla hem ilk hem de bölgedeki manastırlar içinde en yüksekte bulunan Megalo Meteoro Manastırı 1382 yılında inşa edilmiş.

15. Yüzyılda inşa edilen ve ulaşmak için kayalara oyulmuş tam 140 basamaklı bir merdiveni tırmanmayı gerektiren Agia Triada manastırı ise ünlü James Bond filmlerinden birine ev sahipliği yapmış durumda.

Tepelerindeki manastırlar ile göğe yükselen kayalıkların yamaçlarında ise Kalambaka ve Kastraki kasabaları bulunuyor. Uzun yüzyıllar Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olan ve adını Türkçe “Kalembak” yani güzel kale deyiminden alan Kalambaka, ikinci dünya savaşında Alman orduları tarafından tamamen yerle bir edildiği için bölgeye tezat yeni ve genç bir mimariye sahip. Kastraki ise kaya tırmanışçıları için önemli bir toplanma merkezi konumunda.

Skola’yla keşfedin.

Meteora’yı görebileceğiniz okul gezilerimiz.