Doğa ve köy yaşamının içinde

Eko-agro deneyiminin en keyifli adresi Kıbrıs

Tarladan ürün toplama, pekmez ve gullirikya yapımı, çalı süpürgesi bağlama, taş fırında köy ekmeği ve çörek yapımı, mandrada hayvancılık gözlemi, süt sağma, tavuk kümesinden yumurta toplama, zeytin toplama… Kıbrıs’ın hem tarih hem de ekolojik olarak en güzel yörelerinden Akdeniz Köyü’nde doğa ve köy yaşamıyla içiçe bir zaman geçiriyoruz.

Gelin, Skola’nın en ince detaylarına kadar planlanmış bu özel okul gezisi ile gezerek öğrenelim. öğrenerek gezelim.

Konaklamalı Okul Gezisi

Konforlu, temiz ve güvenli otelimizde konaklıyoruz.

Uçakla Ulaşım

THY tarifeli seferleri ile yolculuk yapıyoruz.

Tarih ve Kültür

Tarihi yapıları geziyor, şehrin kültürel dokusunu keşfediyoruz.

Gezilecek yerler

 • Eko-Agro Akdeniz Köyü
 • Diner Zeytinyağı Tesisleri
 • Zeka Bey Tohum Ekim Merkezi
 • Mehmetçik Köyü Etnografya Müzesi
 • Balalan Köyü
 • Zekai Bey Evi
 • St. Hilarion Kalesi
 • Mavi Köşk
 • Palla Pais Manastırı
 • Çıkarma Plajı
 • Girne Kalesi
 • Lefkoşa Surları
 • Büyükhan
 • Selimiye Camii

Köy yaşamının güzelliği

Uçuş saatimizden 3 saat önce Atatürk Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde gezi ekibimiz ile buluşuyoruz. Bilet, bagaj ve kimlik işlemlerimizin ardından uçağımıza binerek yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuk sonrasında Lefkoşa Ercan Havalimanı’na varışımızda bizi karşılayan otobüsümüz ile yaklaşık 1,5 saat mesafede bulunan eko – agro köyüne geçiyoruz. Varışımızda odalarımıza yerleşmemizi takiben köy içinde gezintiye çıkıyor ve limanda vakit geçiriyoruz.

Geleneksel el sanatları

Öğle yemeğimizin ardından el sanatı eğitimine katılıyor ve aynı zamanda Kıbrıs el sanatlarına yönelik çalı süpürge ve gavcardan tabure gösterimini izliyoruz. Bu sırada ada yaşamı, kültürü, doğası ve mutfağı ile ilgili detaylı bilgiler ediniyoruz. Akşam yemeğimiz sonrasında kısa bir serbest zamanımız oluyor.

Tabiatın armağanı zeytin

Sabah erken saatte alacağımız kahvaltımızın ardından yaklaşık 15 dakika mesafede bulunan Çayırova’daki Diner Zeytinyağı Tesislerini ziyaret ederek, beyaz – kara zeytinyağı ve betmez tadımına katılıyor, zeytin ve zeytinyağı yapımı hakkında bilgi ediniyoruz. Eski zeytinyağı değirmeni çalıştırma eğitimimizi takiben zeytinyağı ürünleri satış merkezinde alışveriş imkanımız oluyor.

Yaşamın sırrı tohumlar

Daha sonra Mehmetçik Belediyesi Zeka Bey Tohum Ekim Merkezi ve ekim alanını ziyaret geziyor, koyun mandrası ziyaretinin ardından Mehmetçik Köyü Etnografya Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Balalan Köyü’nü de gördükten sonra öğle yemeğimizi almak üzere konaklama yaptığımız eko – agro otelimize dönüyoruz.

Kıbrıs kültürünün örnekleri

Öğle yemeğimizden sonra saat 14.00 civarı 300 yıllık mağara restoranda etkinliklerimiz başlıyor. Bu etkinlikler sırasında her öğrencimiz küçük ebatta kendi ekmeğini, el makarnasını, Kıbrıs’a özgü bir tatlı olan gullurikyayı, forma adı verilen özel kapta yapılan Kıbrıs Keyiğini (aynı zamanda öğle yemeğinde tadacağız), özel bir taş üzerinde pişirilen ve mayalı bir hamurdan yapılan Delikli Dribidezi yapacağız. Zekai Bey Evi restoranda Dibek Kahvesi yapımını öğrenip deneyimleyebiliyoruz. Öğleden sonra son etkinlik olarak Şeromilo (El Değirmeni) kullanmayı ve buğday öğütmeyi öğreniyoruz. Öğleden sonra sertifikalarımızı alarak köydeki programımızı sonlandırıyor ve Girne’ye hareket ediyoruz. Girne’ye varışta akşam yemeği ve konaklama için otelimize yerleşiyoruz.

İlham veren tarih

Sabah otelde kahvaltımızı aldıktan sonra odalarımızı boşaltıp Kıbrıs şehir turu için otelimizden ayrılıyoruz. İlk olarak Girne’yi tepeden görebileceğimiz en güzel nokta olan ve rivayete göre Umberto Eco ve Walt Disney’e de ilham kaynağı olmuş St. Hilarion Kalesi’ni ardından bir zamanlar burada yaşamış bir İtalyan asıllı Rum mafya babası tarafından ve her köşesi şaşırtıcı detaylarla dolu Mavi Köşk’ü görüyoruz.

Tarihi yapılar ve mekanlar

Palla Pais Manastırı ziyareti sonrası Çıkarma Plajı, Girne Kalesi ve Girne Yat Limanı da göreceğimiz yerler arasında geliyor. Öğle yemeğimizi Girne merkezde aldıktan sonra Lefkoşa’ya doğru hareket ediyoruz ve adanın bu kısmında da Lefkoşa Surları, Büyükhan ve Selimiye Camii’ni görüp havalimanına geçiyoruz. Bilet ve pasaport (kimlik) işlemlerinin ardından İstanbul’a dönüyor ve turumuzu sonlandırıyoruz.

Keşfetmeye hazır mısınız?

Okulunuz için bu geziyi organize etmemizi istiyorsanız bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

İsterseniz diğer gezilerimize de inceleyebilirsiniz.

Daha keşfedilecek çok yer var.