Matematik Saati ekibi ile yapacakları, yaş gruplarına göre farklılaşan, kapı geçiş sorularından eski hesap makinesi incelemesine, hikâye anlatımından matematik yarışmasına, şirket analizinden kumbara yapımı / logo tasarımına bir müze gezisi ve atölye çalışması bekliyor.

 • Partnerimiz Pratik Matematik - Skola Travel Okul Gezileri
  Matematik Saati Etkinliği
  60 dakika / Salı Günleri
  Başlangıç Saatleri : 10:00 / 11:30 / 13:00 / 14:30
  Öğrenci Sayısı : En fazla 40 öğrenci

Cumhuriyet’in ilk bankasından

Türkiye’de bankacılığın tarihine ışık tutan müze

2007’de ziyaretçilere kapılarını açan Türkiye İş Bankası Müzesi’nde, 1924’ten bu yana Türkiye’nin dört bir köşesinde biriken belgeler, fotoğraflar, filmler ve objelerin yanı sıra tarihte kullanılmış kopyalama makinesi, para sayma makinesi, daktilo, hesap makinesi, bekçi kıyafetleri ve telefon gibi eserler sergilenmektedir.

Gelin, Skola’nın en ince detaylarına kadar planlanmış bu özel okul gezisi ile gezerek öğrenelim. öğrenerek gezelim.

Günübirlik Okul Gezisi

Birlikte bilgi ve eğlence dolu harika bir gün geçiriyoruz.

Otobüsle Ulaşım

Ulusoy Globus ile güven ve konfor içinde yolculuk yapıyoruz.

Müze Gezisi

Sanat, arkeolojik ve bilimsel eserleri inceliyoruz.

Sergilenenler

 • Bankacılık Malzemeleri

  Farklı dönemlere ait daktilolar, muhasebe ve hesap makineleri, kumbaralar, damga ve mühürler, bekçilere ait alet-edevat, promosyon malzemeleri, çeşitli iletişim araçları, büyük servis kasaları.

 • Belgeler

  Poliçeler, makbuzlar, tahsilat fişleri, kasa fişleri, hisse senetleri, çekler, banka cüzdanları gibi bankacılık hizmetlerine ilişkin belgeler.

 • İş Bankası Tarihi

  Gazete reklamları, reklam afişleri, kartpostallar gibi tanıtıma yönelik malzemeler, fotoğraflar, resimler, eski mimari plan ve projeler, filmler.

Tarihin içinde tarih

Müzede1924’ten bu yana Türkiye’nin dört bir köşesinde biriken belgeler, fotoğraflar, filmler, objeler sergilenmektedir. Müze, 1840 yılında posta hizmetleri binası olarak inşa edilen ve kendisi de bir tarihi eser niteliğindeki İş Bankası’nın en eski şubelerinden olan Yenicami Şubesi binasında yer almaktadır

Bankacının bir günü

Türkiye İş Bankası Müzesi koleksiyonu, Banka’nın kuruluşundan bugüne dek kullanılan, Cumhuriyet Dönemi bankacılığının dönüşüm evrelerini yansıtan ve Banka’daki gündelik yaşamın vazgeçilmez parçası olan nesnelerin oluşturduğu bir koleksiyondur. Türkiye İş Bankası’nın kağıt ve görsel malzemeden oluşan koruma altındaki zengin arşivinden çok sayıda parça da, kurgusu çerçevesinde salonlarına yerleştirerek ziyaretçileriyle paylaşmaktadır.

Bir dönemim yadigarları

Müzede farklı dönemlere ait daktilolar, muhasebe ve hesap makineleri, kumbaralar, damga ve mühürler, bekçilere ait alet-edevat, promosyon malzemeleri, çeşitli iletişim araçları, büyük servis kasaları gibi nesneler sergilenmektedir. Ayrıca sabit halde bulunan eski banka bankoları, ana kasa ve kiralık kasa daireleri de ziyaretçinin erişimine açıktır.

Belgelenmiş tarih

Poliçeler, makbuzlar, tahsilat fişleri, kasa fişleri, hisse senetleri, çekler, banka cüzdanları gibi bankacılık hizmetlerine ilişkin belgeler; sözleşmeler, banka iç yazışmaları, kurum ve kuruluşlarla yapılan resmi yazışmalar, bankaya yazılan mektuplar, şubenin ilk dönem personel bilgileri gibi toplumsal ve iktisadi hayatı yansıtan belgeler, gazete reklamları, reklam afişleri, kartpostallar gibi tanıtıma yönelik malzemeler, fotoğraflar, resimler, eski mimari plan ve projeler ile çeşitli konularda yapılmış onlarca film İş Bankası arşivini oluşturmaktadır.

Keşfetmeye hazır mısınız?

Okulunuz için bu geziyi organize etmemizi istiyorsanız bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

İsterseniz diğer gezilerimize de inceleyebilirsiniz.

Daha keşfedilecek çok yer var.